14 בספט׳ 2014

קבוצת הנוער, מודל 2014/15

הסטטוס קוו שהחל כבר בעונת 2008/09, בו קבוצות הנוער של מכבי ת"א ומכבי חיפה חולקות את המקום הראשון והשני בטבלת ליגת העל לנוער, צפוי להימשך גם העונה. השנתיים האחרונות היו בשליטה מוחלטת של הירוקים, שזכו פעמיים ברצף בדאבל, בעוד ששנתיים קודם לכן היו אלה השחקנים הצעירים מקרית שלום שזכו פעמיים ברצף בתואר האליפות. מחלקות הנוער של שני המועדונים בכלל, וקבוצות הנוער שלהם בפרט, הצליחו למצב את עצמן כמובילות בארץ בפער משמעותי מהשאר. ההסבר להבדלים הללו נובע מהעובדה שהמועדונים הללו מחזיקים בתקציבים הגדולים ביותר מבין מחלקות נוער בישראל, מכבי ת"א מובילה בראש עם תקציב של כעשרה מיליון ש"ח ואחריה מכבי חיפה עם תקציב של כשישה מיליון. רק לשם ההשוואה, תקציב המינימום בליגת העל ובליגה הלאומית עומד על 11 מיליון ש"ח וארבעה מיליון בהתאמה. גם העונה, הפער הזה משאר קבוצות הליגה אמור להשאיר את מאבק האליפות לשני המועדונים הללו.

מתבססת על אותו שנתון כבר עונה שנייה. קבוצת הנוער חוגגת ניצחון בכורה על ראשל"צ.
(צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)

מבט כללי על סגל 

בעונת 2014/15 סגלי הקבוצות יהיו מורכבים מהשנתון "הוותיק" של חריגי גיל (שנתון 95), שנתון אמצעי (96) ושנתון צעיר יותר שעלה מקבוצות נערים א' (97). סגל קבוצת מכבי "שחר" ת"א יהיו בנוי משניים עד ארבעה חריגי גיל -  הבלם שחר פיבן והמגן השמאלי סער קלדרון, שהם חלק בלתי נפרד מקבוצת הנוער יחד עם דור פרץ ושון גולדברג ששיכים לסגל הקבוצה הבוגרת אך יכול וישותפו גם בקבוצת הנוער.

רוב הסגל מורכב משנתון 96 שכבר נחשפנו אליו בעונה שעברה וכולל שמות כמו קפטן הקבוצה דן גלזר, סהר חסון, גיא אביב, אופק ברזני, יונתן כהן, סוהיל ארמלי ואליאל פרץ. שמות נוספים שכדי לשים לב אליהם מאותו שנתון הם מתן חוזז שזומן לאחרונה לנבחרת הנוער הלאומית וכבש שלושה שערים משלושה משחקים בהם שותף בטורניר צ'לה בסרביה. השם המסקרן הנוסף הוא סתיו בן אהרון, גם כן שחקן נבחרת הנוער, שהגיע העונה ממחלקת הנוער של מכבי חיפה ונחשב לאחד מהכישרונות הבולטים לגילו. השם השלישי והבולט יותר הוא מאוויס צ'יבוטה שעליו עוד יורחב בהמשך.

מהשנתון הצעיר יותר בקבוצה (97) אפשר למצוא את רז יצחק, חלוץ נמוך קומה שכבר הספיק להבקיע את השער הראשון לעונת 2014/15 בניצחון 0:4 על ראשל"צ. יצחק שותף בעונה שעברה בתשעה משחקים של קבוצת הנוער ותרם שער בודד. עוד שחקן מאותו שנתון שגם הספיק לקבל דקות משחק בנוער הוא הקשר האחורי ראני חמזה שיחד עם רז יצחק היה מהשחקנים הבולטים בקבוצת נערים א' אשתקד. שחקנים נוספים משנתון 97 שיחכו להזדמנויות שלהם מהספסל הם שחקני ההתקפה גבריאל קניקובסקי, בן שוגל ודור גלילי שהצטרפו לקבוצת נערים א' בינואר האחרון. אגב השחקן הצעיר ביותר בקבוצה הוא השוער השני חביב אוחיון (שנתון 98) שכבר מסומן במועדון כאחד הפוטנציאלים הגדולים יותר ואף זכה בקיץ להצטרף למחנה האימונים של הקבוצה הבוגרת שנערך באוסטריה.

השחקן הצעיר בסגל. חביב אוחיון (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)

תהליך הצערה, גם במונחים של קבוצת נוער

תהליך ההצערה שהחל עוד בעונה שעברה יכול להיות המפתח לעונה מוצלחת של קבוצת הנוער. המאמן זיו אריה עשה מהלך נכון לאורך רוב שלבי העונה שעברה כאשר נתן דקות משחק רבות לשחקנים משנתון 96 שכאמור היה הצעיר ביותר בעונה שעברה ונחשב לחסר ניסיון בליגת הנוער. בזמן שרוב הקבוצות התבססו על שחקנים משנתון 95, השנתון המרכזי אשתקד, זיו אריה בחר להתבסס כבר בעונה שעברה על שנתון צעיר יותר, אל אף חוסר הניסיון והחיסרון הפיזי. העונה המאמן ימשיך להתבסס על אותו שנתון שהוא מאמין בו אך העונה הוא מקבל שחקנים מוכנים יותר ועם ניסיון רב יותר בליגת הנוער. כבונוס לכך, שישה מתוך אותו שנתון זומנו לאחרונה לסגל נבחרת הנוער. מדובר בסהר חסון, עידן יוגב, גיא אביב, דן גלזר, סתיו בן אהרון ומתן חוזז.

ימשוך תשומת לב

את רוב תשומת הלב העונה בקבוצת הנוער של מכבי ת"א ואולי בליגת הנוער בכלל, צפוי למשוך החלוץ הקונגולזי של הקבוצה מאוויס צ'יבוטה. צ'יבוטה, שיהיה רשום על תקן זר בקבוצה (למרות שהוא כבר מדבר עברית כמעט שוטפת), הגיע למועדון כבר לפני שנה וחצי אך עקב גילו הצעיר לא היה ניתן לרשום אותו בקבוצת הנוער כבר בעונה שעברה. על פי חוקי פיפ"א, לא ניתן להעביר ולהחתים שחקנים מיבשות שונות טרם הגיעו לגיל 18 (על אותו סעיף בדיוק נענשה הקיץ ברצלונה). העונה זו אמורה להיות עונת הבכורה הרשמית של החלוץ במכבי ת"א שעל פי טורנירי ההכנה והאימונים עם הקבוצה הבוגרת צפוי להיות אחד השחקנים הדומיננטיים העונה בליגת הנוער.

צפוי להיות מהשחקנים הדומיננטיים בליגת הנוער העונה. מאוויס צ'יבוטה
(צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)