1 באוג׳ 2018

קפטן עם כוכבית


קשה לקבוע על פי שלושת המשחקים הראשונים באירופה, איך תראה העונה הקרובה של מכבי ת"א. בעיקר עקב העובדה שביחס לעונה שעברה שותפו רק שלושה שחקנים חדשים (אמאדור, סבוריט וברסקי), שניים מהם – סבוריט ואמאדור, שחקני הגנה. למעשה, מכבי של פתיחת העונה נראתה בדיוק כמו זו של העונה החולפת. החדשות הטובות הן שסיכוי סביר שהשינויים הקרובים כמו שילוב שכטר וקנדיל, הכניסה לכושר של אופאדו או הצטרפות של שחקנים נוספים יעשו את ההבדל משנה שעברה. אך עוד לפני שזה קורה, ניתן כבר עכשיו לזהות את המצוקה של שניים מהשחקנים שהיו בורג משמעותי בשנים האחרונות ומעמדם נפגע - עונדי סרט הקפטן שרן ייני ודור מיכה.

מניית דור מיכה בירידה

כמו יתר הקבוצה, גם דור מיכה המשיך את המגמה מהעונה שעברה. בשלושת המשחקים עד כה הוא היה רחוק מלהרשים -  התפזר, איבד הרבה, לא איים מספיק ומיעט לייצר מצבי הבקעה מלבד מסירת העומק בפנדל של קאירטנסון מול רדניצקי. אני לא חושב שמיכה נהיה שחקן פחות טוב או לחילופין "איבד" את יכולות המסירה וראיית המשחק, האשמה לטעמי היא בתפקיד על המגרש. מיכה מתפספס כשהוא מתופקד כקשר האמצע ה"חופשי". הוא נוטה להחזיק בכדור הרבה יותר, מתחיל את ההתקפות רחוק יותר מהשער, ומגיע פחות חד לחלקים הקריטיים של היריב. יותר מזה, יש לפעמים הרגשה שמיכה יותר "תוקע" את ההתקפות מאשר בונה אותן. כבר בעונה שעברה ג'ורדי קרויף ניסה לשלב את דור מיכה בעמדות חדשות בעקבות עומס שנוצר בעמדות שהיה רגיל לשחק בהן - אם זה כמגן תוקף בימין או בשמאל (במערך שלושה בלמים), או כקשר ההתקפי מבין שלישיית קשרים. המשחקים בתפקוד שלו במגרש באו לידי גם בתפוקת הבישולים - סימן ההיכר של מספר 15. בעונת 2015/16 רשם מיכה 10 בישולים בליגה, 2016/17 הוא שיפר את המאזן וסיים כמבשל המוביל בליגת העל עם 12 בישולים. בעונה שעברה הוא חווה ירידה חדה כאשר כמות הבישולים פחתה לארבעה בלבד.

ירידה בכמות הבישולים מאז ששינה תפקיד. דור מיכה
(צילום: האתר הרישמי של מכבי ת"א)


לטעמי דור מיכה לא מספיק איכותי כקשר התקפי באמצע, בהרבה בחינות רוסלן ברסקי הוא בחירה טובה יותר לעמדה זו. לדור מיכה חסרות תכונות משמעותיות וחשובות לקשר התקפי מרכזי – איום מרחוק, הצטרפות וכניסה לרחבה ובעיקר, שערים.

לא לטעות, אני לא חושב שמיכה שחקן רע כקשר "חופשי". פשוט במקרה כזה מכבי "מרוויחה" קשר אמצע בינוני ו"מפסידה" שחקן אגף מצויין מנגד. איביץ' יכול לקבל הרבה יותר ממנו אם ימקם אותו באחד האגפים, ובמקביל לצרף פליימייקר שיוסיף עוצמות ממרכז המגרש.

המציאות החדשה של ייני

שרן ייני של עונת 2018/19 מצוי בסיטואציה לא מוכרת, לראשונה מאז שג'ורדי קרויף נחת בקרית שלום. הקפטן, שהיה באנקר בהרכב תחת קרויף כמנהל מקצועי וכמאמן (מלבד התקופה בהולנד), הוא לא יותר מגיבוי היום לבלמים הפותחים טיבי ואמאדור. שרן ייני נע ברוטציה בין בלם שלישי לרביעי (יחד עם שחר פיבן) "בזכות" העובדה שבכל עמדה שאותה נהג למלא בעונות הקודמות, הגיע או נמצא שחקן עדיף ממנו:

מאור קנדיל הגיע כגיבוי לאלי דסה, אנריק סבוריט ושון גולדברג באגף שמאל. דן גלזר ודור פרץ בקישור האחורי, ברסקי\גולסה\ריקן כקשרי אמצע. העמדה שנותרה פחות צפופה היא עמדת הבלם או ליתר דיוק - הבלם המחליף, אולם גם שם ייני לא יזכה להנחות וצפוי להאבק עם שחר פיבן הצעיר על דקות משחק.

שרן ייני יאלץ להתרגל לתפקיד החדש – בלם שלישי-רביעי בהררכיה, עם תקווה להשתלב במערך שכולל שלושה בלמים. על פי הערכות מכבי טרם סיימה את מסע הרכש שלה העונה. במקרה שיגיע עוד בלם זר עלול מעמדו של הקפטן להישחק עוד יותר.

מבאנקר בהרכב תחת ג'ורדי קרויף עד לבלם רביעי ברוטציה. שרן ייני
(צילום: האתר הרישמי של מכבי ת"א)
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה