3 באוג׳ 2015

מי שם לב?

שימו לב :  לאחר ארבעה משחקים רישמיים, באמתחתו של נוסא אייגבור כבר שלושה שערים - בדיוק אותה כמות שערים שכבש בכל העונה שעברה וזה עוד טרם פתיחת הליגה. לשלושת השערים מכנה משותף - כניסה לרחבה מעמדת הקשר אמצעי עד להתמודדות פנים מול פנים ממש, עם שוער היריבה. השער הראשון , מול היברניאנס, היה משני מטר לאחר הסטה מהראש של בן בסט. השער השני היה דחיקה מקו השער לאחר השמטה של השוער והשער האחרון, בדרבי, היה גם כן מתנועה עומק אל הרחבה, השכבת אריאל הרוש (על ה-נימני) וגלגול מול שער ריק. השערים והתנועה של אייגבור מתחילים באמצע המגרש ונגמרים אחרי קו השער.
אייגבור משכיב "על ה-נימני" את אריאל הרוש בדרבי.
(צליום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)

בשלב זה של העונה, אייגבור הוא השחקן הדומיננטי והאיכותי שיש כרגע ליוקאנוביץ' להציע יחד עם זהבי כמובן. ההתקדמות בהיבט ההתקפי לא גורעת ולו במעט מהתרומה ההגנתית של אייגבור במרכז השדה. אייגבור הוא השחקן היחידי במרכז השדה של האלופה שמשלב אגרסיביות יחד עם עליונות פיזית, קל וחומר כשמדובר בליגה המקומית.

הם לא שמו לב: שישה שערים ספגה מכבי ת"א בארבעת המשחקים האחרונים, ארבעה מהם כתוצאה ממצבים נייחים. שלושה מהם (היברניאנס בית, פלזן ובדרבי) לא היו ממצבים נייחים ישירים אלא כתוצאה מערבוביה ברחבה או איבוד ריכוז. ההגנה הטובה בשלוש השנים האחרונות בליגה הישראלית טרם הופיעה לעונת 2015/16.

אנחנו לא שמנו לב: הצורך של מכבי ת"א בחלוץ מטרה איכותי גרם לג'ורדי קרויף ולמרטין ביין להרחיק עד שוויץ על מנת לחזור עם אחד כזה. אולי בעצם החלוץ שמכבי כה מחפשת נמצא אצלה מתחת לאף, זה שסיים כמלך השערים בשנתיים האחרונות. נכון שהתפקיד הקלאסי של זהבי הוא בקישור ההתקפי ולא בחוד אך המספרים לא בהכרח מאשרים זאת. גם כששיחק כחלוץ ברוב שלבי העונה שעברה, מאזן השערים של זהבי לא נפגע, כך גם השיגי הקבוצה. יותר מזה, המעבר של זהבי לעמדת החלוץ הוביל את מכבי ת"א לעונת שיא עם זכייה בכל התארים בישראל.