25 באוג׳ 2013

קצרים: הפועל עכו - מכבי תל אביב

פרולוג –

בכורה מאכזבת. מאנה (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)
מהמשחקים החלשים ביותר של הקבוצה, פרט לרבע השעה הראשונה שהזכירה את האלופה של שנה שעברה המשחק היה חלש מאוד. תירוצים כמו ירידת מתח אחרי כיבוש שני השערים לא תופסים כאן, מכבי לאחר ארבעה משחקים רשמיים באירופה הייתה חייבת להראות הרבה יותר טוב, במיוחד מול יריבה שהתקשתה להציב 18 שחקני סגל למשחק. שני דברים בלטו מאוד במשחק, העובדה שמכבי עדיין לא מצא מגן שמאלי טוב יותר מיואב זיו והיתרון בכושר הגופני שהיה מכריע בעונה שעברה וכלל לא הורגש במחצית השנייה ובדקות הסיום. שחקני האלופה איבדו הרבה כדורים, הרבה מסירות לא מדויקות והעדר משחק לחץ העידו על עייפות מסוימת. מכבי צריכה להיות מעודדת מהעובדה שבמשחק חלש שלה היא מנצחת בקלות ללא כל סיכון ממשי על שערה, גם אם מדובר בהפועל עכו הצנועה.חצי הכוס המלאה

אפקט ההתראה של מכבי ת"א לא נשחק, שבע דקות ראשונות של לחץ מצד מכבי ופיק ברכיים מצד עכו הפכו את יתר דקות המשחק לגארבג' טיים.

חצי הכוס הריקה

בכורה מאכזבת למאנה. השאלה האם מכבי ת"א התחזקה מהעונה שעברה הייתה תלויה הרבה בשדרוג החלק הבעייתי של עונה שעברה – צמד המגנים. בעמדת המגן הימני לא חל שינוי, לא הובא חיזוק בעמדה זו ומשירן ייני יודעים מה נקבל. הרבה תקוות תלו בהגעתו של מאנה, מגן שהיה שחקן הרכב לגיטימי בליגה הספרדית ואמור היה להיות השדרוג שמכבי חיפשה בצד שמאל. אם נשפוט על פי 90 דקות הבכורה של מאנה הרי שמדובר בנפילה כואבת של קרויף, לדעתי הראשונה שלו בגזרת הזרים. המגן לוקה מאוד במשחק ההגנה (עקב אכילס של זיו גם כן), מוגבל מאוד ברגל ימין (היתרון הגדול של זיו על פניו) וחסר מהירות ופיזיות. כל המגבלות הללו לא ניתנות לשינוי, הן עובדה לכן קשה לראות איך מאנה ישתפר בהמשך על אף הניצוצות שהראה בהתקפה. לרגעים נדמה היה שהאכזבה על פניו של יואב זיו, שישב ביציע, התחלפה בחיוך של סיפוק.

לשימור

גל אלברמן ממשיך את פתיחת העונה הנהדרת שלו. אמש מול עכו הוא היה נראה כשחקן הרענן ביותר לאורך כל 90 הדקות והמשיך, בניגוד לשאר חבריו, את הכושר הגופני של העונה שעברה. גם העונה נראה ששלישיית הקישור אלברמן – ראדי – זהבי היא הדומיננטית והאיכותית ביותר בליגה והיא זו שתיצור את היתרון של מכבי על פני יריבותיה.


נראה רענן. גל אלברמן (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)


לשיפור

סוזה המשיך גם אתמול בחילופים קצת תמוהים. החילוף של מיטרוביץ' במקום ראדי הפך את מכבי להיות יותר אנמית והגנתית, בן חיים (חלש מאוד) היה צריך להיות החילוף הראשון ולצאת מוקדם יותר, אולי כבר במחצית. 

שימו לב –

הנטייה של פאולו סוזה לשמור על תוצאה על פני הניסיון להגדיל אותה. בשני מקרים, בניצחון אמש 0:2 על הפועל עכו ובניצחון הביתי מול גיורי 1:2 מכבי הייתה במצב שהיא מובילה בשני שערים ויכלה להגדיל את התוצאה. בשני המשחקים סוזה בחר לערוך חילופים הגנתיים יותר על מנת לשמור על התוצאה ולא לנסות להגדילה. במשחק מול עכו סוזה הוציא את ראדי בדקה ה-60 והכניס את מיטרוביץ' ההגנתי יותר. מול גיורי הוא הוציא את ברק יצחקי, טל בן חיים ועומרי אלטמן ההתקפיים והכניס את דור מיכה, לוגסי ומאנה. גם התוצאה, בשני המקרים, לא גדלה.

אפילוג –

מכבי עברה בלי קושי מיוחד את המשוכה הראשונה בדרך להגנה על התואר. כבר במחזור הקרוב מחכה בני יהודה, הכבשה השחורה של מכבי בשנים האחרונות. היכולת שהספיקה לניצחון מול עכו לא בהכרח תספיק מול החבורה העיקשת של קשטן. עוד מילה בהקשר לעונה האירופית, קרויף יצטרך לפעול במהירות על מנת לחזק את עמדת המגנים (בעיקר שמאל) או לחלופין, סוזה צריך להתחיל לנסות את עומרי בן הרוש בעמדה זו. כל סקאוט של יריבה אירופית שיצפה במכבי יסמן אותה כנקודת התורפה הראשונה של הקבוצה.

5 תגובות:

 1. מסכים חלקית אך לא לשכוח שכמעט כל מסירה של מאנה הייתה עם כתובת בניגוד לזיו שהמסירות וההרמות שלו גרועות מאוד...בנוגע להגנה ולמהירות אלו דברים שצריך לתת זמן!בעיקר לשחקן שעדיין לא בכושר ושרק התחיל לשחק..במשך הזמן אני מאמין שהמהירות תחזור אליו והא יהיה הרבה יותר מתואם עם ההגנה!
  צריך לחכות עוד כחודשיים ואז להסיק מסקנות!

  השבמחק
  תשובות
  1. מאנה הראה כמה ניצוצות בהתקפה, אבל מהירות, פיזיות ומשחק הגנה אי אפשר לשפר בשלב זה של הקריירה שלו. גם כשהוא הגיע דיברו על משחק ההגנה הלוקה שלו

   מחק
  2. הוא בן 31 והוא פשוט צריך להיכנס לכושר וכרגע הוא לא בכושר כל כך טוב.. בליגה הספרדית הוא היה שחקן מהיר וזה הדבר העיקרי שכרגע חסר לו..
   כשהמהירות תחזור והתיאום עם ההגנה יהיה טוב יותר אתה תחזור בך!!!!
   בינתיים צריכים לחכות ואז להסיק מסקנות..
   אי אפשר לבוא לשחקן ששיחק רק 100 דקות בטענות וכבר להגיד שהוא נפילה גדולה, זה דבר אידיוטי ולא מקצועי בכלל!

   מחק
 2. רציתי להגיד שאני ממש לא מסכים עם רוב הדברים.
  אני לא יודע אילו תרוצים תופסים אצלך ואילו לא, אבל אם אתה מניח שמכבי הייתה אמורה לנצח 6:0 אז מה שעיכב אותה היה אמביציה. מדד טוב לאמביציה הוא מספר העבירות שהקבוצה מבצעת. משחק של 7 עבירות שמתוכן משהו כמו 3 של ייני ו2 של יצחקי אומר שרוב הקבוצה הסתפקה ב2:0. אני מבין שאתה לא מסתפק ב2:0? זה לא אומר שהשחקנים פחות מוכשרים. ומכאן אני עובר לנושא הבא שבו אני חולק עליך עוד יותר: מאנה. שהוא אגב שחקן גדול, רכש מעולה, מגן שמאלי שלא נראה כמותו בארץ הרבה זמן שאם הוא היה ישראלי נבחרת ישראל קטנה עליו.

  קודם כל, אני אתחיל מהחיסרון שלו: הוא רץ לאט. חוץ מזה בעיניי הוא הראה שכדורגל הוא יודע: משחק הגנה, שליטה בכדור, מסירות נכונות, עמידה נכונה.

  המשחק הזה היה "זריקה למים", מאנה התאקלם לאיטו, החלים מפציעה, חזר לכדורגל. בתחילת המשחק הוא היה הססן, לא מיהר לתת כדורים ארוכים, שיחק לאט, ואיבד כמה כדורים, נראה היה שהוא אפילו לא בטוח שכדורי החוץ הם שלו. וזה בסדר, מדובר בשחקן ותיק שהגיע אחרי הפסקה מכדורגל ברמה אינטנסיבית פי כמה, עם תודעה של קבוצת אנדרדוג לחוצה בהגנה, לקבוצת צמרת במקום אחר עם כדורגל אחר שבו מה שנדרש ממנו הוא אחר. אם ציפית לפתיחה כמו של ראיוס אל תשכח שמאנה בא מפציעה וישירות מהליגה הראשונה בספרד, ראיוס שיחק כל הקריירה שלו ברמה הזו. לכן נדרשת ההתאקלמות, בגלל זה מצויין שמכבי פתחה מול עכו. אם אתה רוצה דוגמית ממה שהוא יכול בהתקפה, שים לב לדקה 88:20, דוגמית לסגירה של שחקן עתיר ניסיון אפשר לראות בדקה 48:25. אני מאמין שככל שהזמן יעבור הוא יעז יותר בהגנה וייצא אל שחקנים ופחות יחכה להם. כדי להבין את הפער בין מה שהוא מציג למה שהוא יכול אתה חייב להשוות בין מה שהוא עשה בשנים האחרונות לבין מה שנדרש ממנו כאן.

  לגבי החילופים של סוזה:
  את מיטרוביץ הוא הכניס כדי להכניס אותו לכושר משחק ולשלב אותו בקבוצה כי הוא מייעד אותו להיות שחקן הרכב. את מרגוליס נראה לי שבוחנים אם להשאיל, אבל אולי אני טועה ופשוט סוזה מעדיף אותו מסיבות טקטיות (לדוג' נשאר על הקו, בניגוד למיכה ויצחקי ששיחקו על תקן של שחקני כנף שנכנסים פנימה).

  אני לא מאמין שקרויף עומד להחליף את מאנה. לקרויף יש אמון בשחקנים שהוא בחר, בטח לשחקנים מהליגה הספרדית: את אבו זייד מכבי השאירה עונה שלמה, לפידלף מכבי נתנה צ'אנס עד הרגע האחרון. אני מציע לך לחכות עוד קצת עם הביקורת על מאנה, מן הסתם הוא ייכנס לעניינים סופית באיזור המחזור ה-8, אבל גם עד אז הוא יהיה יותר טוב מבן הרוש.

  השבמחק
 3. 1. זה לא שאני לא מסתפק ב 0:2, אחרי הדקה ה-20 הקבוצה שיחקה על מנת לשמור על התוצאה, נכון שבסוף התוצאה היא הקובעת אך זה מביך היה לראות שמכבי שומרת על התוצאה מול קבוצה עם סגל של ליגה לאומית.
  2. אני מסכים שמיטרוביץ' שותף גם על מנת לקבל דקות משחק. אגב, הוא לא יהיה שחקן הרכב, הוא מחליפו של אלברמן בקישור האחורי. הוא מוגבל בתפקידים אחרים.
  3. אני מסכים שצריך לתת זמן לשחקנים ואני תמיד בעד זה אבל ממה שראיתי בחלק ההגנתי אצל מאנה, המצב בעייתי. אני חוזר שוב, מהירות ופיזיות הם דברים שלא ניתן לשפר בגיל שלו. מבחינת הכושר והניידות אני מאמין שישתפר אך החורים שהוא עשה מול עכו היו די מביכים.

  השבמחק